Skip to content Skip to navigation

„Ovládnutím hlupáků, ovládnu celý svět“, aneb lži samozvaných spasitelů…(Vladimír Kroupa)

Výsledek obrázku pro okamura soukup zeman31. ledna 2019,  10:37

V dějinách se sem-tam objeví nějaký ten samozvaný mesiáš, který vsadí vabank na sílu lidí, co jsou bez možnosti pochopit správně všechny dostupné informace...

Tací mesiáši dokážou přesně vycítit, kde a čím je prostý lid třeba postrašit, kde zatlačit, kde vzbudit klamnou naději a předhodit sliby, které se při nejlepší vůli nedají splnit. I my, v dnešní době, v našem malém státečku máme několik takových šíbrů, co to s lidem prostým koulí, jako artisté s několika míčky najednou.

Hlavní myšlenka je, že lidé, kteří na tom s informovaností nejsou zrovna nejlépe, tvoří drtivou většinu voličské základny. Své by o tom mohli vyprávět komunisté, kteří si kdysi střihli na jedničku zblbnutí davů, které pak prostou manipulací a čím dál větší porcí strachu přetavili v ustrašené a poslušné stádo.

Poslušné stádo – to je cíl všech rádoby spasitelů, co jich jen kdy bylo, je a bude.

Jak už jsem předeslal, i my u nás pár takových „spasitelů“ máme. Poznat se dají velice snadno, problém však je, že se najde ke smůle zdravého rozumu stále spousta lidí, kteří slyší na lži a polopravdy, které se od mesiášů šíří.

Je smutné, že si stále spousta lidí nedokáže tváří v tvář takovým šamanům lidských duší uvědomit, že když někdo stále dokola ukazuje na údajné špatnosti všech okolo, a přitom slibuje, že s tím něco dokáže udělat, on, jenom on, že je jeho tvrzení přinejmenším podezřelé.

V dnešní době, v politickém a společenském systému, jaký tady máme, není možné, aby jeden Soukup, jeden Okamura a některé další slibotechny, mohly samy o sobě něco výrazně změnit. Vždy budou tací lidé potřebovat další politiky, další politická uskupení přetáhnout na svou stranu, sami o sobě se dokážou leda tak zapíchnout do země, jako kolík.

A ono se dost těžko získává na svou stranu většina dalších politiků, když v případě jednom veřejně hlásáte, že jsou všichni ostatní politici pakáž, nebo v případě druhém, kdy si bláhově kladete za svůj politický cíl vyšachovat defacto politiky ze hry, neboť kdyby bylo po vašem, svěřil byste hlasování často o životně důležitých záležitostech ne příliš informovanému davu...

Mělo by být třeba, aby si lidé zachovali kritické myšlení i směrem právě ke spasitelům. Může být snad něco podezřelejšího, než člověk, který o sobě tvrdí, že jen on to vidí všechno správně?

Může být snad něco podezřelejšího, než člověk, který tvrdí, že jen hlas lidí, kteří nemají, a z logiky věci mít ani nemohou, všechny potřebné informace, relevantní k tomu, aby se dalo správně a hlavně smysluplně rozhodnout, že takový hlas by měl rozhodovat o osudu celého národa na příští roky?

Může být snad něco více průhledného, než snaha přetáhnout na svou stranu lidi, kteří kdyby měli dost rozumu, museli by si uvědomit, že jejich vzdělání, ani obyčejná lidská rozumová kapacita, nemůže suplovat práci skutečných odborníků?

Bohužel, takto se chová i náš nejvyšší ústavní činitel, který se kdysi svěřil s plánem být prezidentem hlavně pro „spodních deset milionů“. I on vsází v mnoha případech (ne ve všech, abych mu nekřivdil...) na sílu jednoduchého myšlení, které je samozřejmě ve společnosti vždycky zastoupeno ve vyšší míře, než je to v případě myšlení vzdělaného, rozumného a schopného skutečně postrčit směr našeho bytí k smysluplné budoucnosti.

Bohužel je smutným faktem, že často třímají trumfy v rukách právě politici, kteří místo toho, aby se snažili na stranu svého postoje a svých názorů získat lidi vzdělané a rozumné, spíše se snaží oslovit lidi, kteří si klidně během života naflákají jednu půjčku přes druhou, lidi, kteří si nedokážou v hlavě srovnat, že když budou bezuzdně kouřit a chlastat, tak je to s největší pravděpodobností zabije, lidi, kteří si nedokážou přiznat, že nemají patent na rozum, protože v životě udělali jen pramálo k tomu, aby si ten rozum tříbili.

Samozvaným mesiášům totiž vůbec nejde o kvalitu, ale pouze o kvantitu. Bohužel, jejich oběti si většinou neuvědomují, že i jim by mělo jít o kvalitu v prvé řadě, že nemohou dosáhnout vyšší kvality svého života, když budou nadále dávat hlasy politikům, kteří nesázejí na rozum, ale spíše na jednoduchost myšlení.

Jednoduché myšlení totiž nikdy nepostaví dálnici, nikdy nevyprodukuje projekt, který bude moci dát lidem práci a obživu, nikdy pro svou omezenost nemůže zlepšit kvalitu života.

Jednoduché myšlení může leda tak zkomplikovat vše, čeho se dotkne, může leda tak vnést zmatek tam, kde je potřeba řádu, rozumu a invence.

Dalo by se to také shrnout do sice trochu drsné (čtenáři prominou...), nicméně trefné hlášky ze seriálu Most! - "BLBÍ LIDI SE BUDOU MÍT VŽDYCKY BLBĚ..."

A proto prosím, Vy oběti, které o sobě asi netušíte, že jste oběťmi šarlatánů s vašimi osudy, zkuste si někdy vzpomenout na dobu, kdy v řídících pozicích našeho státu seděl kdejaký nevzdělanec, kdejaký pitomec, který neměl ani jeden předpoklad, krom stranické příslušnosti, k tomu, aby dokázal řídit něco, co by mělo smysl.

Vzpomeňte si prosím na tu dobu, kdy byly naše životy šedivé, bezcílné, spoutané jak vnějškem, tak naším nitrem.

Pokud takovou dobu nechcete zase zažít, přestaňte naslouchat šarlatánům, co Vám dokážou jen naslibovat víc, než je reálné. A pokud jim naslouchat i dál chcete, pak jim klaďte otázky na tělo, ptejte se jich na to, JAKchtějí dosáhnout zlepšení všeho, co kritizují u druhých. A pokud od nich náhodou dostanete odpověď, zkuste se zamyslet, jestli je možné, aby jejich sliby fungovaly.

Pokud někdo o sobě tvrdí, že ví o většině věcí více, než ti ostatní, v drtivé většině Vám kecá. Svět nezačal včera a pokud někde je způsob, jak dělat věci lépe, věřte, že už by na něj někdo dávno přišel, nebylo by třeba čekat na nějaké ty Babiše, Soukupy, Okamury, nebo Zemany.

Vladimír Kroupa

Autor článku: 

Komentáře

Bohužel, je to tak.