Skip to content Skip to navigation

Výborně: Poslanci schválili zahraniční mise české armády (Jan Ziegler)

Související obrázek3. června 2018,  10:14

Dobrou zprávou je, že Česká republika bude moci vyslat i letce do Pobaltí, kteří zde budou hájit vzdušný prostor. Většina zákonodárců byla pro.

Proti byli pouze kolaboranti a vlastizrádci z KSČM a SPD.

Nakonec tedy drtivá většina poslanců 140 ze 170 se zachovala rozumně a schválila dnes plán na vyslání čs. vojáků do zahraničí, kteří v nich už většinou působí v souladu s mezinárodním právem a rezolucemi OSN. Pravda a láska tak zvítězily nad lží nenávistí, jak by řekl prezident Václav Havel.

Je to vynikající sdělení do zahraničí, že Česká republika je spolehlivým členem NATO a dala jasně najevo, že bude plnit společenské závazky. Jsem moc rád, že poslanci hnutí ANO a opozičních pravicových stran překonali vzájemné rozpory a mise podpořili. Bylo by ostudou, kdybychom domácí spory přenášeli do zahraničních záležitostí. Ti, co hlasovali proti našim spojeneckým povinnostem vůči Litvě, Lotyšsku a Estonsku, tedy komunisté a okamurovci, jsou na stejné úrovni jako Daladier a Chamberlain, kteří v roce 1938 zradili Československo. Čili řekli ano, kolaboraci, vlastizradě a hanebnosti.

Nemá cenu ani připomínat, že komunisté dokonce měli drzost tvrdit, že naši vojáci v Pobaltí jsou v rozporu s mezinárodním právem. To je nehorázná lež! Vojáci ze zemí NATO jsou v pobaltských republikách naprosto legitimně na pozvání a se souhlasem tamních vlád a demokraticky zvolených parlamentů. A znovu zdůrazňuji, že kvůli jejich obraně a nikoliv útokům na cizí země.

To se týká i českých stíháčů na gripenech, kteří hájí vzdušné prostory Litvy, Lotyšska a Estonska před jejich narušením, protože tyto země nemají vlastní stíhací letectvo. Čili jsou zde rovněž z obranných důvodů a neohrožují žádné cizí země. Vše se děje na základě dohody těchto zemí se Severoatlantickou aliancí, jejíž jsme součástí. Nutno dodat, že do doby, než NATO převzalo střežení vzdušného pobaltského prostoru, jej Rusové často provokativně narušovali s vojenskými letadly.

Ani také nepřekvapuje poněkud zbabělý přístup poslanců Václava Klause juniora z ODS a Jaroslava Foldyny z ČSSD, kteří byli přítomni ve sněmovně, ale pro jistotu se nepřihlásili k hlasování.

Jan Ziegler

Autor článku: