Skip to content Skip to navigation

Ať udělá VW cokoliv, je to špatně (Tomáš Flaška)

Výsledek obrázku pro Škoda Mladá Boleslav25. listopadu 2018,  10:28

Tak by se asi dalo charakterizovat prohlášení odborářů ve Škodě Mladá Boleslav.

A přitom ta fabrika jede jako fretka. Nestíhá vyrábět, trhá rekordy prodeje a průměrné platy dělníků jsou dost nad celostátním průměrem.

Nejdříve měli odboráři strach, že se podstatná část výroby přesune do zahraničí. Dopadlo to opačně. Nedávno Volkswagen oznámil, že naopak přesune výrobu svého vrcholného modelu - Passatu - do České republiky. A šéf odborářů se už nechal slyšet, že doufá, že se bude Passat i nadále dobře prodávat a nebude to jen výběhový typ. Podvědomě z něj opět čiší skepse, jak s námi ten VW vybíhá.

Přisadila si i europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná, která v tomto kroku VW vidí naše Pyrrhovo vítězství, neboť budoucnost je v elektroautech a ta se nadále budou vyrábět v Německu. Asi je velmi „jasnozřivá“. Ale spíše si musí taky plivnout za každou cenu.

Dodám, že bez VW by Škoda byla velmi pravděpodobně malou lokální vysmívanou značkou. Dopadla by asi podobně jako kdysi prestižní Lada. Možná je to ideál paní europoslankyně. Jako vše ruské.

Dnes je Škoda klenotem našeho průmyslu, jeden z nejlepších zaměstnavatelů, plátců daní a je zbytečné poukazovat na prodejnost a prestiž značky v zahraničí.

Zpět k odborářům a paní komunistické poslankyni. V elektroautech budoucnost určitě není. Technicky a matematicky jsem to rozebral už zde. A nejsem sám kdo došel k podobným závěrům. Možná bude nějaký čas (odhadem 10-15 let) budoucnost v plugin hybridech (kombinace spalovacího motoru a elektromotoru), ale pak nastoupí dle mě vodík. A ony plugin hybridy začne Škodovka vyrábět už příští rok. A kdo by chtěl plánovat výrobu v horizontu delším než 10 let, kdy se neví kde bude technika a jaké budou trendy, tak je prostě pomýlený socialistický plánovač.

Škodovka má své vývojové centrum. Vytváří komponenty pro ostatní značky, jako ostatní vyrábějí i pro ni. Vše pro efektivitu. A VW pošilhává po spolupráci s Fordem, zjevně za stejným účelem. Snad se pak už ty protiněmecké nálady trochu otupí. A Škodovce přeji do dalších let jen to nejlepší jako i mnohým dalším úspěšným českým firmám.

Tomáš Flaška

Rubrika: 
Autor článku: