Skip to content Skip to navigation

Tyhle kapičky Vás vyléčí, paní Nováková... (Tomáš Vodvářka)

Výsledek obrázku pro obchod se zdravím22. května 2018,  13:55

21.5.2018 uvedla Česká televize pořad s názvem Obchod se zdravím. Šlo z mého pohledu o skvělý počinek s velkým přesahem.

Ve zhruba hodinovém záznamu mapuje jedna žena - herečka - praktiky jedné pražské "kliniky", která se specializuje na tzv. alternativní metody. Vše je natáčeno skrytou kamerou, jsou uvedena jména pracovníků této "kliniky", v nichž figurují dokonce i lékaři s titulem MUDr.

Principem "léčby" na této klinice je metoda stará jak samotné lidstvo. Nejprve je třeba vyvolat strach, pokud už jej sami nemáte. Jakékoliv vaše potíže je nutno zveličit, nutno použít slova jako rakovina, úmrtí, bezmocnost apod. Terén je připraven.

Poté je třeba pohanět klasickou alopatickou medicínu. Tedy kupříkladu, že chemoterapie vás úplně zničí, rozbije vám imunitu, dokonce je vás schopna zahubit. V pořadu zaznělo, že dvě třetiny zhoubných nádorů je vlastně zánět, který se nemá léčit agresivním způsobem.

Dalším krokem je výčet "úspěchů". Takže - vyléčení rakoviny i metastáz v průběhu týdnů. Vyléčení roztroušené sklerosy mozkomíšní a třeba i autismu. (pokud by tomu tak bylo, tak je tato "klinika" ověšena Nobelovými cenami za medicínu jako vánoční stromeček na Staroměstském náměstí)

Pak přichází to podstatné - totiž "léčba" na naší "klinice". Ta sestává z různých sezení u přístrojů, které divně pípají /hrozivě v některých bodech/, které mají do té doby netušené názvy ("kardiovar"). Součástí sezení je i "psychologický" pohovor (prováděla žena, u níž byla naprosto zřejmá psychická porucha zvaná bájná lhavost). Nechybí kinesiologie a závěrečné zhodnocení. Rovněž je možné (a nejspíše nutné) brát různé kapičky, které člověka nahodí zpět do plnohodnotného života (zcela bezcenné a neúčinné po biochemickém rozboru).

Všechno by to bylo k smíchu, nebýt závěrečného účtu, který byl jen u figurantky 30.000,- Kč za zhruba 15 návštěv.

V pořadu zazněly i některé naprosté šílenosti. Tak třeba nutnost pro ženy pořídit si milence, který jistě pomůže "přeladit vlnu". Paní "psycholožka" dokonce uvedla zkušenost své blízké, které sama dohodila patřičného "terapeuta". Říká se tomu kuplířství a nejsem si jist, jestli to i dnes ještě není trestný čin. Další bombou byla možnost "vykadit" rakovinu. Zde ovšem záleželo na tvaru "produktu". Manžel "psycholožky" to zvládl. Byl dle ní zpočátku neurotický, pak se mu to povedlo odstranit výše uvedenou metodou - ovšem ve tvaru koule - což bylo pozitivní. Pokud se produkt podobal klobáse, bylo něco špatně a "kadící" jedinec byl trvale ve stavu ohrožení. U dětí to mělo tvar "chobotničky". Další nechutnosti jsou k vyhledání v archívu České televize.

Celý pořad komentovala lékařka - onkoložka a psychiatr - skvělý Radkin Honzák.

Celá činnost zmíněné "kliniky" je založena na vydírání lidí, kteří mají obyčejný a pochopitelný lidský strach o sebe, případně své blízké. V této situaci jsou ochotni vyklopit na stůl jakoukoliv částku. Za tyto peníze je pak "klinika" udržuje v trvalém napětí, že jejich problém je utlumen, ale může se vracet a tak jsou třeba další a další návštěvy a (dodávám já) dojení klienta.

Činnost "kliniky" není trestná dle platných zákonů. Pacient tam přichází dobrovolně, dobrovolně platí, "klinika" nejspíše odvádí daně a je v sytému EET. Její činnost je však morálně pokleslá, využívající lidský strach a obavy z vážné nemoci, kterou samozřejmě tato "klinika" bude živit.

Je jen dobře, že podobné pořady existují a jsou promítány v hlavním čase. Třeba to konečně někomu prospěje a vrátí ztracenou sebedůvěru.

Tomáš Vodvářka

Rubrika: 
Autor článku: