Skip to content Skip to navigation

KOMENTÁŘ: Putinovo Rusko připomíná SSSR, nablýskané PR maskuje zahnívání

Fórum: 

Související obrázek17. března 2018,  13:30

Ruský prezident Vladimir Putin se sice umně stylizuje do role nezdolného vladaře potírajícího všechny zlořády, realita je ale podstatně chmurnější.

V příštích letech ho čeká hora problémů, nastartování nezbytných reforem i boj s korupcí, uvádí v předvolebním komentáři analytik Karel Svoboda z Univerzity Karlovy. 

Nejprve je dobré si zrekapitulovat, v jakém stavu se vlastně Rusko nachází. Jestli přitom Vladimir Putina jeho okolí něco doopravdy umí, tak je to PR. Od počátku staví svůj obraz na kontrastu s Borisem Jelcinem.  Na kontrastu Putinovy síly, zdraví, schopnosti zajistit bezpečnost a silnou pozici Ruska ve světě, schopnosti bojovat s oligarchy a korupcí proti slabosti, nemocem a alkoholismu, slabé armádě i neschopnosti oponovat Západu, navíc vnitřnímu rozvratu země a její zkorumpovanosti jelcinského období.

Výsledky jsou ale poněkud rozporuplné. Stačí se podívat na ruskou ekonomiku. Za poslední rok oslavilo Rusko růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta, což je velmi slabý výsledek, zvláště pokud si uvědomíme, že celosvětový růst dosáhl kolem 3,5 procenta a vyspělé ekonomiky rostly o dvě procenta. Nejde přitom o ojedinělý výkyv, od roku 2008 ruská ekonomika prakticky nevzrostla. 

číst dál


Obrázek uživatele jany007

Pozlacené hovno, jako vše co kdy přišlo z Ruska, potažmo ze SSSR!

Obrázek uživatele hanick

ze zlatnictví? S jakým prospěchem?