Skip to content Skip to navigation

Kristlíkův duch aneb Wikipedie jako nástroj pro manipulaci s historií?

Používáte Wikipedii? Jistě, velmi cenný zdroj nejrůznějších informací. Ale pozor!

Dle definice je Wikipedie webová encyklopedie se svobodným (otevřeným) obsahem, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolní přispěvatelé z celého světa. Jejím cílem je tvorba a celosvětové šíření volně přístupných encyklopedických informací. Funguje na principu tzv. wiki, což znamená, že nový článek může vložit a libovolný článek může změnit (ať už pouze opravit překlep, zkorigovat věcnou chybu, článek výrazně rozšířit nebo zcela přepsat) takřka kdokoli s přístupem na web. Tato otevřenost ovšem s sebou nese také riziko nepřesností či vandalismu. Jedním ze základních pravidel prosazovaných uživateli je tzv. nezaujatý úhel pohledu – články musí nezaujatě prezentovat všechny podstatné názory na příslušné téma, aniž by některý vydávaly za jedinou objektivní pravdu. Požadavek na ověřitelnost údajů v článcích je uplatňován zejména u kontroverzních údajů a témat.

Dovolím si definici (je přímo z wikipedie) poněkud poopravit. Články BY MĚLY nezaujatě prezentovat všechny podstatné názory na příslušné téma, aniž by některý vydávaly za jedinou objektivní pravdu. Požadavek na ověřitelnost údajů v článcích BY MĚL BÝT uplatňován zejména u kontroverzních údajů a témat.

Proč ten podmiňovací způsob?

V Parlamentních Listech pod článkem: "Češi lžou, udeřil Tomáš Krystlík" je v diskusi jeden příspěvek, který jasně ukazuje, že ve Wikipedii skutečně můžete narazit místo nezaujatého úhlu pohledu na manipulativní informace. V oblasti exaktních věd, jako je matematika, fyzika, chemie či v různých technických oborech je naštěstí toto riziko minimální. Pokud ale vstoupíte na území společenských věd, octnete se na mnohem tenčím ledě. To platí zejména pro části wikipedie psané v národních jazycích, kde je veřejná kontrola obsahu mnohem slabší a tak se zde mohou vyřádit i autoři, kteří si s pravidlem nezaujatého úhlu pohledu příliš starostí nedělají, nebo ho dokonce záměrně ignorují a snaží se wikipedii zneužít k propagandě.

Nejprve podtitulek článku, aby bylo zřejmé, o čem tento článek pojednává:

Česko-německý spisovatel a žurnalista Tomáš Krystlík, který se dlouhodobě zaměřuje na otázku československých dějin a speciálně českoněmeckých vztahů, včetně poválečného vysídlení Němců z pohraničí, napsal na web ParlamentníchListů.cz pojednání o tom, že prý vysídlení Němců nepřišlo na podnět západních spojenců. Ti to prý prezidentu Benešovi dokonce rozmlouvali.

Celý článek je dostupný na adrese

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Cesi-lzou-uderil-Tomas-Kry...

Diskusi redakce PL bohužel po několika dnech znepřístupní, a tak sem musím dát opis těch komentářů, které mne zaujaly:

Filipeso, 17.07.2018 15:16:38
Ti Krystlíkovo kámoši zavraždili v Čechách 360 tisíc lidí ....

wikipedista Harold, 17.07.2018 15:20:30
Re: Ti Krystlíkovo kámoši zavraždili v Čechách
To je omyl, těch zavražděných bylo tak 50x méně.Češi to všechno silně nadsadili.Já sám jsem uznávaný historik na wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedista:Harold) a vím tedy o čem píši ...

Dobře, to je názor proti názoru. Ale v paměti mi utkvěl nick "wikipedista Harold", zejména tou poněkud zapáchající samochválou "Já sám jsem uznávaný historik na wikipedii" a tak jsem si o něco dále v diskusi všiml dalšího příspěvku se stejným nickem:

wikipedista Harold, 17.07.2018 14:12:24
Velice rozumný člověk! Wikipedii postupně budeme předělávat v jeho duchu.

Chápete? Wikipedii tedy nebudeme psát se snahou držet se co nejpřesněji historické pravdy, ani se úzkostlivě snažit, aby hesla obsahovala všechny protichůdné názory a pohledy. My (kdo?) ji budeme PŘEDĚLÁVAT v jeho (tedy Krystlíkově) duchu.

A je vymalováno. Kristlíkův duch má patent na pravdu a wikipedista Harold a jeho nejmenovaní kumpáni budou předělávat wikipedii (co všechno asi?) v jeho duchu.

Připomínám zde, co jsem citoval již v úvodu - že jedním ze základních pravidel Wikipedie je NEZAUJATÝ ÚHEL POHLEDU. Články musí nezaujatě prezentovat VŠECHNY podstatné názory na příslušné téma, aniž by některý vydávaly za jedinou objektivní pravdu.

Tudiž wikipedista Harold zřejmě nemá o základních pravidlech Wikipedie ani ponětí. A nebo, což je ještě mnohem horší, sice toto pravidlo zná, ale nehodlá ho ve jménu té jeho (a Krystlíkovy) jediné pravdy dodržovat. Hodlá dát do Wikipedie pouze to, co on uzná za správné a korektní.

Takže přátelé, pozor na bidelníky!